چارت رنکو (Renko)

نمودار رنکو چیست؟

نمودار رنکو که در ژاپن اختراع شده است ، زمان را نادیده گرفته و صرفاً بر تغییرات قیمتی تمرکز می کنند ، از این بابت ، این نمودارها کاملاً شبیه نمودار های Point & Figure هستند ، به جای X-Columns و O-Columns، نمودار رنکو از “آجر” قیمت استفاده می کند که حرکت قیمت ثابت را نشان می دهد ، این آجرها گاهی اوقات به عنوان “بلوک” یا “جعبه” نامیده می شوند .

این نوع نمودار به صورت خطوط 45 درجه و به صورت پلکانی و آجر های رو هم چیده شده رو به بالا و پایین حرکت می کنند ، وقتی که نمودار رو به بالا حرکت کرده و واحد معیین شده را پر کند ، آجر به صورت سبز رنگ در می آید ، اما اگر رو به پایین نزول کند ، آجر به صورت قرمز در خواهد آمد .

نمودارهای رنکو بر اساس آجرهایی با واحد ثابت شکل می گیرند که حرکات کوچکتر قیمت را فیلتر می کند ،  نمودار میله ای ، خطی یا شمعی دارای یک محور تاریخ یکنواخت با فاصله زمانی مساوی هستند ،اما نمودارهای رنکو جنبه زمانی را نادیده می گیرند و فقط بر تغییرات قیمت تمرکز می کنند ، اگر مقدار آجر را روی 8 واحد تنظیم شده باشد، برای کشیدن آجر دیگر باید قیمت 8 واحد یا بیشتر حرکت کند تا آجر جدید شکل گیرد ، حرکت کمتر از 8 واحد نادیده گرفته می شود و نمودار رنکو بدون تغییر باقی می ماند.

چگونه از نمودار رنکو استفاده کنیم ؟

معامله‌گران ابتدا باید مقدار آجر یا واحد محدوده را تعیین کنند که محبوب‌ترین آنها واحد 10 است ، این به این معنی است که برای اینکه یک آجر جدید شکل بگیرد ، نمودار به یک حرکت 10 واحدی یا بیشتر نیاز دارد.

به عنوان مثال، اگر قیمت سهام 110 دلار معامله می شود و می خواهید از نمودار 10 واحدی استفاده کنید، برای ترسیم آجر سبز ، قیمت باید حداقل به 120 دلار برسد تا آجر جدید رسم شود ، اما اگر قیمت به 125 دلار برسد، رنکو تا 125 دلار کشیده می شود و قسمت بعدی نمایش داده نمی شود.

 اما اگر قیمت کمتر از حداقل نقطه ثابت به سمت بالا یا پایین حرکت کند، هیچ آجری کشیده نمی‌شود.

بر خلاف دیگر نمودارها ، استفاده از اندیکاتور در نمودار رنکو زیاد به کار نمی آید ، به این خاطر که سیگنال های خرید و فروش زمانی پدیدار می شوند که رنگ آجرها تغییر رنگ دهند و دیگر نیاز به استفاده از اندیکاتور نیست .

مزایای استفاده از نمودار رنکو

مزیت های کلیدی استفاده از این نوع نمودار:

  • فیلتر کردن نویز – این نوع نمودار فقط بر روی قیمت یک دارایی تمرکز می کند ، به این ترتیب، عامل زمان را حذف می کند.
  • شناسایی حمایت و مقاومت – نمودار رنکو معمولاً تشخیص سطوح حمایت و مقاومت را نسبتاً آسان می کند.
  • شناسایی روند – با تغییر رنگ ، شما به راحتی می توانید روند را تشخیص دهید
  • می توانید دید وسیع تری نسبت به بازار داشته باشید – الگوهای رنکو معمولاً نمای بلندمدت از بازار را ارائه می دهند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید