نمودار نقطه و رقم (Point-and-Figure)

نمودار نقطه و رقم چیست ؟

نمودارهای نقطه و رقم از ستون های X و O در اواخر 1800 میلادی ساخته شد که حرکت قیمت فیلتر شده را بر روی نمودار به نمایش می گذارد ، ستون X نشان دهنده افزایش قیمت و ستون O نشان دهنده کاهش قیمت در این نوع نمودار است ، برای تشکیل یک جعبه ی قیمت ، باید قیمت مقدار خاصی رو به بالا یا رو به پایین نوسان کند تا X یا O بر روی نمودار رسم شود .

در این نوع نمودار زمان کاملا نادیده گرفته شده است و با حرکت قیمت جعبه ها تشکیل خواهد شد ، اگر قیمت هیچ تحرکی نداشته باشد ، هیچ جعبه ای ساخته نخواهد شد ، در اوایل دهه 1900 میلادی در وال استریت ژورنال یک مقاله توسط یک نویسنده منتشر شد و گفت هیچ فردی وجود ندارد که بتواند ادعا کند که من این نمودار را کشف کرده ام .

قبل از اینکه وارد عرصه ی کامپیوتر شویم ، نمودارهای نقطه و رقم محبوب خاصی داشتند ،در آن زمان فقط با استفاده از یک مداد، یک روزنامه و مقداری کاغذ گراف، چارتیست های Point & Figure می توانستند تعداد زیادی سهام را در عرض یک ساعت تجزیه و تحلیل کنند ، از آن زمان به بعد این روش کلاسیک مبتنی بر کاغذ و مداد تا حد زیادی کنار گذاشته شد زیرا فناوری ، ترسیم نمودار را آسان‌تر کرد .

نمودار نقطه و رقم بر چه اساس کشیده می شوند؟

در نمودار نقطه و رقم ، تنظیماتی به نام Box Size وجود دارد که محدوده قیمت هر جعبه را مشخص می کند، فرض کنید که تنظیمات را بر روی 3 درصد قرار دهیم ، این به این معنی است که قیمت باید 3 درصد رو به بالا یا پایین حرکت کند تا X یا O بر روی نمودار به صورت ستون مانند رسم شوند، همچنین می توانید مقیاس بندی پویا (ATR) اندازه جعبه را بر اساس میانگین محدوده واقعی روزانه (ATR) در نظر بگیرید .

تحلیل بر اساس نمودار نقطه و رقم

تحلیل گران زیادی بر اساس این نوع نمودار ، سهم های بازار های مختلف را بررسی می کنند ، اما هر کسی به روش خاصی از نمودار نقطه و رقم برای تحلیل گری و معامله گری استفاده می کند ، من میخواهم روشی را که خودم در نمودار نقطه و رقم استفاده میکنم به شما معرفی کنم و در مورد آن توضیح مختصری دهم .

نمودار نقطه و رقم (Point-and-Figure)

الیوت در نقطه و رقم

قبل از اینکه به  مبحث الیوت بپردازیم ، نگاهی به تصویر بالا بیندازید ، چی می بینید ؟

در نمودار کندل استیک ، تعدادی زیادی کندل در فواصل زمان یکسان می بینید که یک روند صعودی را تشکیل داده اند که یکم پیچیده به نظر می رسد ، اگر یکم بیشتر توجه کنید تعداد جعبه های نقطه و رقم خیلی کم از کندل استیک است ، این به این خاطر است قیمت باید درصد مشخصی را پیماش کند تا یک جعبه شکل بگیرد .

در کندل استیک امواج الیوت را به راحتی نمی توان ، مگر اینکه حرفه ای باشید ، اما اگر به دو تا عکس که من برای شما در این پست گذاشته ام دقت کنید ، امواج به راحتی قابل شمارش است .

قیمت ، موج 1 را به بالا حرکت کرده و یک موج  ABC در قالب دو تا ستون O و یک ستون X اصلاح می کند که موج 2 را تشکیل میدهد ، بعد از این که ستون X در موج C در بالای ستون O یک جعبه را می سازد ، بازار شروع به صعود می کند و موج 3 را می سازد ، باز بازار یکبار دیگر موج ABC در قالب دو تا ستون O و یک ستون X اصلاح می کند که موج 4 را تشکیل می دهد ، بعد از این که X در موج C در بالای ستون O قرار می گیرد ، بازار آرامی به شروع به صعود می کند و موج 5 به آرامی شکل می گیرد ، در پایان موج 5 ، به محض این یک جعبه O  زیر ستون X شکل می گیرد ، بازار سقوط می کند .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید