تحلیل بنیادی چیست ؟

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال چیست ؟

تحلیل بنیادی روشی برای ارزیابی ارزش ذاتی یک دارایی یا سهم و تجزیه و تحلیل عواملی است که می تواند بر قیمت آن در آینده تأثیر بگذارد ، این شکل از تجزیه و تحلیل بر اساس رویدادها و تأثیرات خارجی و همچنین صورت های مالی و روندهای صنعت کشور و جهان است.

تحلیل فاندامنتال یکی از دو روش اصلی تحلیل بازار است ،روش دیگر تحلیل تکنیکال است ، در حالی که معامله گران تکنیکال تمام اطلاعات مورد نیاز خود را برای معامله از نمودارها به دست می آورند، معامله گران بنیادی به عواملی خارج از حرکت قیمت خود دارایی نگاه می کنند.

بیاید با هم این نوع تحلیل را درک کنیم

تحلیل فاندامنتال معمولاً از دیدگاه خرد تا کلان انجام می شود تا سهامی که به درستی توسط بازار قیمت گذاری نشده اند شناسایی شوند.

تحلیلگران معمولا برای تحلیل ، مودار زیر را مد نظر می گیرند :

  • وضعیت کلی اقتصاد
  • قدرت صنعت خاص مورد نظر
  • عملکرد مالی شرکت صادرکننده سهام

تجزیه و تحلیل فاندامنتال یک شرکت به شما کمک می کند تا به قیمت منصفانه سهام آن شرکت برسید، قیمتی که ممکن است همیشه با ارزش منصفانه معامله نشود ، پس با استفاده این نوع تحلیل ما به ارزش ذاتی قیمت یک سهم پی میبریم .

تحلیل بنیادی برای یک سهام، معمولاً شامل بررسی بسیاری از عناصر مرتبط با قیمت سهام است ، از جمله:

  • عملکرد کلی صنعت که شرکت در آن مشارکت دارد
  • فضای سیاسی داخلی
  • قراردادهای تجاری مرتبط و سیاست های خارجی
  • صورتهای مالی شرکت
  • بیانیه های مطبوعاتی شرکت مورد نظر
  • اخبار مربوط به شرکت و تجارت آن
  • تحلیل رقبا

تحلیل بنیادی به پیش بینی روندهای بلندمدت در بازار کمک می کند ، و برای سرمایه گذاری های بلند مدت استفاده می شود ، زیرا به شما کمک میکند که قیمتی که سهام به آن رسیده است را درک کنید ، همچنین به شما امکان می دهد شرکت های خوبی را برای سرمایه گذاری پیدا کنید، مانند شرکت هایی که پتانسیل رشد قوی تری دارند.

معایب تحلیل بنیادی

خب تا الان در مورد فواید و مزیت های تحلیل بنیادی حرف زدیم بیایید در مورد معایب این نوع تحلیل یکم حرف بزنیم ، تجزیه و تحلیل بنیادی می تواند زمان بر باشد و به حوزه های متعددی از تجزیه و تحلیل نیاز دارد که می تواند فرآیند را بسیار پیچیده کند.

از آنجایی که تحلیل فاندامنتال نگاهی بلندمدت به بازار دارد، نتایج یافته ها برای تصمیم گیری سریع مناسب نیستند ، این جمله به این معنی است که معامله گرانی که به دنبال ایجاد روشی برای ورود و خروج از معاملات در کوتاه مدت هستند، تحلیل تکنیکال برای این افراد مناسب تر است .

شما باید توانایی تحلیل خبر ها را داشته باشید ، خیلی وقت ها اخبار شایعات دروغی را می گویند که با تحلیل شما جور در نمی آید ، یعنی دقیقا برعکس تحلیل شما است و چون اخبار یکی از ارکان اصلی تحلیل فاندامنتال است شما دچار سردرگمی می شوید .

در هر صورت یادتان باشد تجربه در بازار مالی ، یکی از اصول معامله گری است .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید