میخوام شما رو با محبوب ترین نوع نمودار آشنا کنم ، نمودار کندل استیک ( Candlestick ) یا نمودار شمع ژاپنی ، محبوب ترین و پرطرفدارترین نوع نمودار در بین تحلیل گرها و معامله گرهای بازار های مالی است .

سبک های زیادی با این نوع نمودار به وجود آمده اند که یکی از محبوب ترین این سبک ها ، پرایس اکشن ( Price action ) است که هر شخص به طبع تجربه ی خود آن را آموزش می دهد که نمی توان گفت که دقیقا کدام سبک از پرایس اکشن بهتر جوابگو است .

نمودار کندل استیک

نمودار کندل استیک چیست ؟

نمودارهای کندل استیک بیش از 100 سال قبل از اینکه غرب ، نمودارهای میله ای و نقطه و رقم را توسعه دهد این نوع نمودار در ژاپن به وجود آمده بود . در دهه 1700 میلادی ، مردی ژاپنی به نام هوما متوجه شد که بین قیمت و عرضه و تقاضای برنج ارتباطی جالبی به وجود اومده و بازارها به شدت تحت تأثیر احساسات تاجران برنج هستند.

شمع قیمت از سه نقطه خاص (باز، بسته، فتیله) ساخته شده است که اولین نکته ای که باید در نظر گرفت قیمت باز و بسته شدن شمع ها است ، این نقاط مشخص می کنند که قیمت یک سهم از کجا شروع می شود و تا کجا ادامه پیدا میکند و این فرآیند بدنه شمع را به وجود می آورد . امروزه  فتیله را سایه یا شدو می نامند ، شدو های بالا و پایین هر کندل وجود دارد که نشان دهنده این است که قیمت نواحی بالاتر و یا پایین تری را پیمایش کرده است .

نمودار کندل استیک

 

قیمت باز (Open) :

قیمت باز نشان دهنده اولین قیمت معامله شده در طول شکل گیری کندل جدید است ، اگر قیمت شروع به رشد کند ، شمع سبز می شود ، اگر قیمت کاهش یابد شمع قرمز می شود.

قیمت بالا (High ) :

سایه بالایی نشان دهنده بالاترین قیمت معامله شده در طول دوره است ، اگر فتیله/سایه بالایی وجود نداشته باشد قیمت باز یا قیمت بسته بالاترین قیمت معامله شده ، بوده است.

قیمت پایین (Low ) :

سایه بالایی نشان دهنده پایین ترین قیمت معامله شده در طول دوره است و اگر فتیله/سایه پایینی وجود نداشته باشد به این معنی است که کمترین قیمت معامله شده همان قیمت بسته یا قیمت باز در یک کندل صعودی است.

قیمت بسته (Close ) :

قیمت بسته ، آخرین قیمت معامله شده در طول دوره شکل گیری شمع است ، اگر قیمت بسته کمتر از قیمت باز باشد، شمع به‌عنوان پیش‌فرض در اکثر بسته‌های نموداری قرمز می‌شود و اگر قیمت بسته بالاتر از قیمت باز باشد، شمع سبز خواهد بود.

فیتیله :

عنصر مهم بعدی در نمودار کندل استیک فتیله است که از آن به عنوان “شدو یا سایه” نیز یاد می شود ، این نقاط حیاتی هستند زیرا افراط در قیمت را برای یک دوره زمانی نمودار مشخص را نشان می دهند ، فتیله ها به سادگی قابل شناسایی هستند زیرا از نظر ظاهری نازک تر از بدنه کندل ها هستند .

مقایسه نمودار میله ای و نمودار شمعی

همانطور که در تصویر زیر می بینید، نمودارهای کندل استیک مزیت بیشتری نسبت به نمودارهای میله ای دارند ، نمودارهای کندل استیک جلو بصری تری نسبت به نمودارهای میله ای دارد و الگو های شمعی به صورت واضحی دیده می شوند .همچنین میله‌های روی نمودار میله‌ای، تجسم اینکه قیمت در کدام جهت حرکت کرده است را دشوار می‌کند .

نکته مهی نباید نادیده گرفت این است که معامله گر با کدام یک از نمودار ها احساس راحتی میکند ؟ بیشتر معامله گر ها و تحلیل گرهای بازار ، نسبت به سبکی که کار میکنند نمودار خود را انتخاب میکنند.

مقایسه نمودار کندل استیک و نمودار میله ای

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید