نمودار میله ای یکی از محبوب ترین انواع نمودار برای تجزیه و تحلیل دارایی های مالی است ، مانند سایر نمودارها، آنها اطلاعات زیادی را نشان می دهند که معامله گران و سرمایه گذاران می توانند در هنگام تجزیه و تحلیل بازار از آنها استفاده کنند.

خواندن و تفسیر این نوع نمودار کار سختی نیست ، بنابراین بدون هیچ مقدمه ای ، بیایید این نوع نمودار فوق العاده را بررسی کنیم.

Bar Chart

 

نمودار میله ای چیست؟

نمودار میله ای یکی از ابزارهای اساسی تحلیل تکنیکال است که در آن قیمت های باز (Open) ، بسته (Close) ، بالا (High) و پایین (Low)  سهام در آن میتوان مشاهده کرد ، این نمودار به معامله گران امکان می دهد الگوها را راحت تر پیدا کنند ، هر میله مجموعه ای از 4 قیمت در یک میله معین است که توسط یک نوار به نام نوار قیمت به هم متصل می شود.

Bar Charts

چگونه می توانم نمودار میله ای را بخوانم؟

نمودار میله ای اغلب نمودارهای OHLC نیز نامیده می شوند ، چرا؟ به این دلیل که این میله ها شامل قیمت های باز، بالا، پایین و بسته است ، بیایید ببینیم اصطلاح به کار رفته چه معنایی دارند.

ما میله ی روزانه را مثال میزنیم .

قیمت باز شده (Open)

قیمت باز نشان دهنده اولین قیمت معامله شده در طول شکل گیری میله جدید است ، اگر قیمت شروع به رشد کند ، میله سبز می شود ، اگر قیمت کاهش یابد میله قرمز می شود.

بالاترین قیمت ثبت شده (High)

سایه بالایی نشان دهنده بالاترین قیمت معامله شده در طول دوره میله است ، اگر سایه بالایی وجود نداشته باشد قیمت باز یا قیمت بسته بالاترین قیمت معامله شده ، بوده است.

پایین ترین قیمت ثبت شده (Low)

سایه بالایی نشان دهنده پایین ترین قیمت معامله شده در طول دوره میله است و اگر سایه پایینی وجود نداشته باشد به این معنی است که کمترین قیمت معامله شده همان قیمت بسته یا قیمت باز در یک میله صعودی است.

قیمت بسته شده (Close)

قیمت بسته شده ،  آخرین قیمتی است که سهم در طول روز معامله شده است ، این قیمت بحرانی ترین نقطه در میله است زیرا احساسات نهایی معامله گران در این قیمت خلاصه می شود.

مقایسه نمودار میله با سایر نمودار ها

بیایید بدون تعصب در مورد این نمودار قضاوت کنیم ، نمودار میله ای شباهت زیادی با کندل استیک یا شمعی دارد ، از مزایای این نمودار  ، تشیخص ساده تر سطوح استاتیک ، الگو ها کلاسیک و الگو های هارمونیک نسبت به نمودار شمعی است ، در نمودار کندل استیک میتوان همین الگو ها را پیدا کرد اما یکم دشوار تر است .

در نمودار کندل استیک شما میتوانید الگوهای کندلی را که مختص به نمودار کندل استیک است را بهتر پیدا کنید ، به عنوان مثال الگوی چکش ، الگو های پوشا یا دوجی و … ، این الگو ها به شما در تشخیص روند یا چرخش روند کمک بسازیی می کنند که تشخیص آنها در نمودار میله ای کار بسیار دشواری است .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید